کوچ دو اقتصاددان اصولگرا ، آژیر رکود از سمت مدیران به صدا در آمد

به گزارش وبلاگ علی بابا، خبرنگاران در گزارشی به مطالب و اخبار مهم اقتصادی مطبوعات پرداخته است.از کوچ دو اقتصاددان چهره اصولگرا به حاشیه تا تبعات کرونا بر اقتصاد دنیا از مهمترین اخبار اقتصادی منعکس شده در رسانه های مکتوب است.

کوچ دو اقتصاددان اصولگرا ، آژیر رکود از سمت مدیران به صدا در آمد

به گزارش وبلاگ علی بابا، روزنامه شرق در گزارشی این گمانه را اعلام کرد که احمد توکلی و الیاس نادران دو اقتصاددان اصولگرا از متن این جریان به حاشیه کوچ کنند.

توکلی مسئول یک نهاد غیر دولتی در مبارزه با فساد است و نادران نیز صاحب کرسی کنندگی مجلس از تهران شده است.شرق نوشته انتصاب بذرپاش به ریاست دیوان محاسبات با وجود مخالفت این دو چهره دلیل این حاشیه نشینی است. این روزنامه واگذاری سایت الف از سوی احمد توکلی و شایعه استعفای نادران از کنندگی مجلس را در این راستا مطرح کرده است.

گرفتاری کشورهای نفتی در دوران کرونا

روزنامه اعتماد نیز به ترجمه گزارش صندوق بین المللی پول از شرایط فعلی اقتصاد جهان و چشم انداز پیش روی آن پرداخته است.نگرانی جدید صندوق ایجاد احساسات فزونی خواهانه در برخی کشورها و تشدید تنش های تجاری همانند تنش چین و آمریکا بین دیگر کشورها است.

البته گزارش صندوق یک نکته نیز برای ایران دارد؛ این نهاد پولی پیش بینی می کند بهبود اقتصادی در کشورهایی که سهم نفت و توریسم در آنها بالا است، سخت تر و با تاخیر بیشتری رخ خواهد داد حتی این کشورها ممکن است با تبعات پایداری در اقتصاد دست و پنجه نرم کنند.

موز وارداتی ارازن شد، مرغ تولید داخل گران

روزنامه خراسان فرایند قیمتی موز و مرغ را تبدیل به شاخص کرده و نوشته است با وجود نوسان ارز موز وارداتی ارزان شد اما مرغ تولید داخل با وجود همه دخالت ها گران.البته این گزارش توضیح نمی دهد نهادهای پرورش طیور وارداتی هستند و هم اکنون نیز در بازار نایاب شده اند.

کاهش شدید عرضه و عدم تخصیص مناسب مواد اولیه در بورس کالا، منجر به کمبود مواد اولیه مورجهانز صنایع و در نتیجه افزایش غیرمنطقی قیمت کالاها در بورس شده است و کالایی که قبلا بدون واسطه مستقیما تامین می شده اکنون با کمبود و قیمت های بالاتر تهیه می شود. همچنین از یک سو معطل ماندن خط تولید، احتمال تعدیل نیروی کار را بالا برده و از سوی دیگر طرف تقاضا بضاعت چنین فرایند افزایش قیمتی را ندارد.

آژیر رکود از سمت مدیران

اتاق ایران هر ماه شاخصی را منتشر می کند که در ایران به شاخص مدیران خرید معروف است این رونق، رکود یا ثبات کسب وکارهای مورد بررسی و چشم انداز انتظاری آنها در آینده را نشان می دهد.

اگر عدد شامخ بیش از 50 واحد باشد، نشان می دهد که اقتصاد درحال توسعه است، درحالی که هر رقمی زیر 50 واحد، از قرار داشتن اقتصاد در شرف انقباض و رکود حکایت دارد.

جهانی اقتصاد گزارش داده که شامخ کل اقتصاد از مرز عدد 50 عقب تر رفته که نشان دهنده انقباض در اقتصاد است.با وجود بهبود شرایط در بخش صنعت اما بخش خدمات کماکان در معرض فشار و تنگنا است.

کاهش شدید عرضه و عدم تخصیص مناسب مواد اولیه در بورس کالا که منجر به کمبود مواد اولیه مورجهانز صنایع و در نتیجه افزایش غیرمنطقی قیمت کالا در این بازار از جمله مسائل مدیران برای ادامه تولید بیان شده است

منبع: اقتصادنیوز

به "کوچ دو اقتصاددان اصولگرا ، آژیر رکود از سمت مدیران به صدا در آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچ دو اقتصاددان اصولگرا ، آژیر رکود از سمت مدیران به صدا در آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید