کتک خوردم، لایکم کنید!

به گزارش وبلاگ علی بابا، روزنامه خراسان - نرگس عزیزی: تصویری عجیب از یک خانم در شبکه های اجتماعی پخش شده که طبق آن وی در پستی اینستاگرامی، عکس خودش را گذاشته و مدعی شده که همسرش او را کتک زده است. بعد هم پایین عکس نوشته هر لایک شما یک لعنت به همسر من است! و خب پست هم بالای چند ده هزار لایک گرفته است.

کتک خوردم، لایکم کنید!

البته شاید این عکس ساختگی باشد و اصلا چنین اتفاقی برای این زن نیفتاده باشد (به دلیل دیگری گریه نموده باشد یا ...)، اما آن چه که قطعی به نظر می رسد، مبتلا شدن بعضی افراد به جنون دریافت لایک است. اما چرا افراد برای جلب لایک و فالوئر دست به چنین کار هایی می زنند و من و شمای مخاطب با رنگی کردن آن قلب بی رنگ پایین پست، دقیقا داریم چه کاری انجام می دهیم؟

جلب توجه اصلا بد نیست، اما ...

یکی از کاربرد های شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، جلب توجه است. هر چند شاید ترکیب جلب توجه در فرهنگ عمومی ما خیلی مثبت تلقی نگردد، اما در واقع کسب کردن توجه دیگران نه تنها ایرادی ندارد که مثبت هم است. جلب توجه دیگران پاسخی برای احتیاج تعلق ماست و از این نظر برای رشد روانی متعادل ما لازم است، اما مسئله ای که در فضای شبکه های اجتماعی و به ویژه اینستاگرام وجود دارد، امکان جلب توجه بسیار زیاد و ناگهانی توسط افرادی است که به واسطه بعضی مسائل جزو افراد آسیب پذیر هستند. اما منظور از افراد آسیب پذیر چیست؟

چه افرادی به جنون لایک مبتلا می شوند؟

طبق نظر متخصصان ما تیپ شخصیتی خاصی که به دنبال جلب توجه زیاد باشد، نداریم. اما این به آن معنا نیست که افرادی که به دنبال جلب توجه به هر روشی هستند، به همدیگر شباهتی ندارند. بعضی آنالیز ها نشان می دهد رفتار های اغراق آمیز افراد در جلب توجه دیگران، بیشتر اوقات نشان دهنده گذشته دردناک آن فرد است. بیشتر این افراد در دوره کودکی و زمانی که احتیاج به جلب توجه سازنده و مثبت از اطرافیان داشته اند، مورد بی توجهی شدیدی قرار گرفته اند.

چنین افراد آسیب پذیری وقتی در محیطی، چون اینستاگرام قرار می گیرند، ممکن است برای کسب توجه به هر کاری دست بزنند و به خود یا دیگران برای این منظور آسیب وارد نمایند. مطالعات نشان داده است که کسب این توجه زیاد و به نسبت آسان می تواند باعث افزایش ترشح دوپامین و اکسی توسین در مغز (هورمون هایی که در بروز احساس شادی و عشق نقش دارند) گردد و از این طریق احتمال تکرار این رفتار ها را افزایش دهد. نکته تکان دهنده آن است که کسب توجه از هر جنسی که باشد چه مثبت و چه منفی، می تواند چنین تاثیری بر مغز افراد داشته باشد و این نکته بسیار مهمی است که بعضی از ما به آن توجه کافی نداریم.

مراقب باشید چه چیز هایی را لایک می کنید

لایک کردن، به اشتراک گذاشتن یا دنبال کردن پست ها و صفحاتی که از چنین روش هایی برای جلب توجه استفاده می نمایند، به هر نیتی که انجام گردد، نتیجه ای یکسان خواهد داشت. شما با صرف هر نوع توجهی، حتی در کمترین حد آن یعنی فقط باز کردن پست مربوط، چنین رفتار هایی را تشویق می کنید.

اهمیتی ندارد شما به چه نیتی پست را لایک می کنید یا چه کامنتی پایین آن می نویسید، نتیجه برای فردی که چنین محتوایی فراوری نموده، یکسان است. او از توجهی که از شما دریافت نموده، لذت می برد. پس نوبت بعد که چنین پست هایی را دیدید، بی توجه به نوشته زیرش که گفته به خاطر اعلام بیزاری لایک کنید یا معنای لایک شما لعنت به فلان فرد است و ... توجه خود را از این افراد سلب کنید.

منبع: برترین ها

به "کتک خوردم، لایکم کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتک خوردم، لایکم کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید