میزان افزایش حقوق و مالیات آن سال جاری

به گزارش وبلاگ علی بابا، افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال گذشته به طور متوسط 15 درصد و حداقل دریافتی آنها 2.8 میلیون تومان بود، اما دولت در لایحه بودجه سال 1400 افزایش ضریب حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر در دستگاه های اجرایی اعم از کارکنان و بازنشستگان را 25 درصد و حداقل پرداختی به آنها را 3.5 میلیون تومان پیش بینی کرد که در این حالت میزان افزایش حقوق به طور متوسط 10 درصد و حداقل پرداختی 700 هزار تومان افزایش داشت.

میزان افزایش حقوق و مالیات آن سال جاری

هیچ کسی بیش از 2.5 میلیون تومان افزایش حقوق ندارد

در جریان آنالیز لایحه بودجه 1400 در مجلس، نظرات متفاوتی در رابطه با افزایش حقوق کارکنان مطرح بود ولی در نهایت آنچه در قانون بودجه تصویب و از سوی مجلس به دولت ابلاغ شده است نشان می دهد که ضریب حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر بر اساس آخرین حکم کارگزینی سال 1399 تا 25 درصد افزایش می یابد؛ البته مشروط به اینکه میزان افزایش حقوق هیچ کسی نسبت به سال گذشته بیش از دو میلیون و 500 هزار تومان نباشد.

بنابراین با این مصوبه در قانون بودجه، حقوق های بالای 10 میلیون تومان مشمول افزایش 25 درصدی نشده و فقط رقم ثابت دو میلیون و 500 هزار تومان به آنها اضافه می گردد.

مالیات 35 درصدی برای حقوق های بالاتر از 32 میلیون تومان

از سوی دیگر پرداخت مالیات حقوق کارکنان مطرح است که البته این قشر همیشه از بخش های با سهم بالا در پرداخت مالیات در سال هستند. برای امسال سقف معافیت مالیاتی در ماه چهار میلیون و در سال تا 48 میلیون تومان است و مازاد بر آن به صورت پلکانی مشمول مالیات خواهد شد.

بر این اساس نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان به این صورت است که مازاد 48 میلیون تومان در سال تا رقم 96 میلیون تومان و به عبارتی هشت میلیون تومان در ماه 10 درصد مشمول مالیات خواهد شد. همچنین از 96 میلیون تا 144 میلیون تومان در سال (12 میلیون تومان ماهانه) شامل 15 درصد، از 144 میلیون تا 216 میلیون تومان در سال (18 میلیون تومان در ماه) 25 درصد و از 216 میلیون تا 288 میلیون تومان یعنی حقوق حدود 24 میلیونی در ماه شامل 25 درصد مالیات می گردد. اما حقوق های 288 میلیون تا 384 میلیون تومان در سال 30 درصد و از 384 میلیون تومان (در سال) بالاتر یعنی از 32 میلیون تومان در ماه، 35 درصد مشمول مالیات می گردد.

جریان افزایش حقوق کارکنان تنها مربوط به این رشد در قانون بودجه نیست و در یکی دو سال اخیر بر اساس فصل 10 قانون مدیریت خدمات کشوری، امتیازاتی برای حقوق کارکنان معین شده که امکان استفاده از این امتیاز تا 50 درصد افزایش است و دستگاه ها می توانند طبق شرایط و ضوابط معین شده نسبت به آن اقدام نمایند.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام وبلاگ علی بابا دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "میزان افزایش حقوق و مالیات آن سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان افزایش حقوق و مالیات آن سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید