روستای بانویزه ایلام؛ راز گودال های عجیب با اختلاف دما چیست؟

به گزارش وبلاگ علی بابا، کره خاکی ما که بر روی آن زندگی می کنیم، سراسر شگفتی است. یکی از این پدیده ها در روستای بانویزه و سیاه کوه در استان ایلام است. در این منطقه گودال ها و شکاف هایی وجود دارد که در زمستان و فصول سرد باد گرم و در تابستان و هنگام گرما باد خنک از آنها خارج می گردد.

روستای بانویزه ایلام؛ راز گودال های عجیب با اختلاف دما چیست؟

رضا محمدی، یکی از اهالی روستای بانویزه، درباره این پدیده طبیعی می گوید: در فصل زمستان، هنگامی که ما گوسفندان را به چراگاه می بردیم و با هوای سرد روبرو می شدیم، به وسیله این گودال می توانستیم خود را گرم نگه داریم. این موضوع به صورت عکس در فصل تابستان برای ما رخ می داد.

وی اضافه کرد: این موضوع را از پدرانمان نیز شنیده بودیم که چنین چیزی در این منطقه هست.

به گفته اهالی این منطقه، چنین اتفاقی همواره برای آنان جالب بوده و آنها مهمانان خود را به دیدن این گودال ها می برند.

شکاف هایی که به لایه های زیرین زمین متصلند

روح الله خدادادی، کارشناس زمین شناسی گفت: این گودال ها که مربوط به شاخه ژئومورفولوژی علم زمین شناسی هستند، از پدیده های رایجند و به لایه های پایین تر زمین اتصال دارند.

وی اضافه کرد: از آنجا که همواره دمای سطح و عمق زمین با یکدیگر متفاوت است، در زمستان که سطح زمین توسط عوامل جوی سریعا سرد می گردد، عمق زمین از این رخداد مصون است و دمای آن متفاوت با سطح زمین است و در تابستان نیز این موضوع برعکس خواهد بود.

خدادادی ادامه داد: این گودال ها و شکاف ها با توجه به ارتباطی که از یک سو با لایه های زیرین زمین و از سوی دیگر، با سوراخ های دیگر برای ورود هوا دارند، دمای عمق را به بیرون انتقال می دهند و به صورت تفاوت دمایی نه چندان زیاد خود را نشان می دهند. این پدیده بیشتر در نقاطی از کره زمین که شکستگی های سطحی در لایه های رسوبی به اعماق زمین متصل هستند پدیدار می گردد و از رخدادهای جالب علم زمین شناسی است.

آبشار بانویزه

تنگ بانویزه در فاصله 100 متری جنوب روستای بانویزه قرار گرفته است. طول تنگ در حدود 600 متر و در ارتفاع 614 متری از سطح دریا واقع شده است. طول دیواره های تنگ در حدود 60 متر است که در اثر جریانات فرسایشی رودخانه ای گوگردی ایجاد شده است. تنگه ها و شیارهای فرسایشی از منابع عمده و ژئوتوریسمی در استان ایلام محسوب می شوند.

داخل آن روخانه ای جاری است که حداکثر آب آن در زمستان و بهار و حداقل آن در تابستان است.

منبع: گردشبان

به "روستای بانویزه ایلام؛ راز گودال های عجیب با اختلاف دما چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای بانویزه ایلام؛ راز گودال های عجیب با اختلاف دما چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید