توسعه پروژه های مبتنی بر گردشگری هنری تئاتر شهر

به گزارش وبلاگ علی بابا، ایسنا/ رئیس موزه ملی ایران باستان از توسعه پروژه های مبتنی بر گردشگری هنری تئاتر شهر اطلاع داد.

توسعه پروژه های مبتنی بر گردشگری هنری تئاتر شهر

وعده ای برای توریستی هنری در تئاتر شهر

جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران باستان با حضور در تئاتر شهر ضمن بازدید از این مجموعه با ابراهیم گله دارزاده، مدیر تئاتر شهر ملاقات و از آمادگی کامل سازمان تحت مدیریت خود برای مشاوره و همکاری در امر بهسازی، ساماندهی اسناد تاریخی و توسعه پروژه های مبتنی بر توریستی هنری مجموعه تئاتر شهر سخن گفت.

ابراهیم گله دارزاده، مدیر تئاتر شهر پیرامون توسعه پروژه های مبتنی بر توریستی هنری تئاتر شهر گفت: آنچه در برنامه جدید مجموعه تئاتر شهر روی آن تمرکز داریم، الگوبرداری از فعالیت سایر مجموعه های نظیر تئاتر شهر در دنیاست که بسته به شرایط تاریخی و جایگاهی که در عرصه فرهنگ و هنر هر کشور دارند کوشش می نمایند تا علاوه بر فعالیتهای روتین، در حوزه های توریستی نیز حضور موثر و جدی داشته باشند. شرایطی که بنده معتقدم در مجموعه تاریخی - فرهنگی تئاتر شهر وجود دارد و می تواند با بسترسازی، بازنگری و بهسازی فضای داخلی روزانه میزبان طیفی از دوستداران تاریخ و هنر این سرزمین و حتی توریستان خارجی باشد.

وی ضمن ارائه توضیحاتی از فرایند فعالیتهای تئاتر شهر گفت: ما علاوه بر آرشیو ارزشمندی که در زمینه عکس، پوستر و اطلاعات گروههای نمایشی داریم در مرکز اسناد و کتابخانه مجموعه نیز اسناد تئاتری بسیار ارزشمندی را داریم که هر کدام به تنهایی می تواند دربرگیرنده جذابیتهای فراوانی برای علاقمندان فرهنگ و حتی توریستان داخلی و خارجی باشد. این در حالی است که فعالیت در حوزه توریستی در راستای فرهنگ سازی برای تماشای تئاتر است و ترغیب برای حضور شهفرایندانی باشد که تا به امروز پیروز به تماشای تئاتر نشده و چنین اقدامانی می تواند را در راستای انگیزه سازی و به تبع آن افزایش تماشاگر واقعی تئاتر بازوی کمکی موثری باشد.

گله دار زاده توضیح داد: معماری منحصر بفرد مجموعه تئاتر شهر با سازه های بیرونی و داخلی که برای آن طراحی شده به تنهایی قابلیت این را دارد که یک توریست ساعتها برای تماشای این قابلیتها وقت بگذارد. منتها همین جذابیت اکنون در چارچوبی قرار گرفته است که قطعا باید روی آن طراحی، ایده پردازی و بهسازی هایی صورت گیرد تا بتواند مورد توجه بازدیدنمایندگان و توریستان قرار گیرد. موضوعی که ما را بر آن داشت تا با دعوت از مدیران متخصص این حوزه و توانمندی هایی که در حوزه میراث فرهنگی و مجموعه تئاتر شهر وجود دارد بتوانیم هرچه زودتر شاهد اجرایی شدن پروژه ای در حوزه توریستی هنری باشیم.

مدیر مجموعه تئاتر شهر اضافه نمود: قطعا در راستای موضوعاتی که به آن اشاره داشتم موضوع مهم نگهداری اسناد به جای مانده از دهه ها فعالیت هنرمندان در تئاتر شهر و حتی مجموعه های دیگر کار بسیار سختی است. شرایطی که تا به امروز هم با دلسوزی مدیران و کارکنان این مجموعه برای نگهداری آنها فعالیت هایی انجام گرفته؛ اما همه می دانیم موضوع آرشیو اسناد و رفتن به سمت موزه داری یک رشته کاملا تخصصی است که در این راه حضور مجموعههایی چون موزه ملی ایران باستان و مراکز مشابه در ارتباط با وزارت میراث فرهنگی و توریستی اولویت پیدا می نماید. بر همین اساس امیدوارم حضور امروز مدیر موزه ملی ایران باستان که به همت سامان خلیلیان عزیز انجام شده مقدمهای برای ورود به بهره برداری موزهای و البته ایجاد شرایط ویژه برای موضوع مهم توریستی هنری در مجموعه تئاتر شهر باشد.

وی تاکید نمود: بطور حتم با چنین اقدامات فرهنگی که در راستای پیوست تئاتر شهر به فضای توریستی فرهنگی هنری شهر تهران صورت میگیرد، میزان توجه شهفرایندان به این مجموعه نیز افزایش یافته و در مشخص عرصه و حریم این مجموعه مهم هنری اثر گذار خواهد بود. ما با این پیشنهادات و ایدهها در نظر داریم فضای کالبدی تئاتر شهر در ساعاتی که نمایشی روی صحنه نیست تبدیل به عرصه ای برای بازدید عمومی و توریستان گردد زیرا بر این باوریم چنین اقداماتی علاوه بر امتیازاتی که به آن اشاره کردم، قطعا می تواند در استحکام پیوند مردم با تئاتر نیز نقش ارزشمندی را ایفا نماید.

گله دار زاده در انتهای صحبتهای خود تاکید نمود: تمامی آنچه برای طراحی این پروژه انجام شده تنها در شرایطی اتفاق می افتد که ماجرای شیوع ویروس کرونا در مرحله ای قرار گرفته باشد که سلامتی هنرمندان و مخاطبان تئاتر به خطر نیفتد، زیرا توسعه توریستی هنری و ماجراهایی از این دست تنها در فضایی می تواند تبدیل به یک جریان سازنده و موثر در عرصه تئاتر گردد که فضای عمومی جامعه نیز در شرایط متعادل تری از فضایی که در آن هستیم، قرار گرفته باشد. من و همکارانم بر این باوریم ایده هایی از این دست باید در شرایط پایدار و مساعدی شکل اجرایی داشته باشد، چرا که همین نشاط نشات گرفته از سلامتی روحی و جسمی شهفرایندان است که می تواند پیروزیت پروژه های هنری را تضمین کند.

جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران هم در این ملاقات ضمن ابراز خرسندی از حضورش در مجموعه تئاتر شهر گفت: تئاتر شهر یکی از مهمترین مجموعه های تاریخی - فرهنگی شهر تهران است که علاوه بر جذابیت هایی که به لحاظ نوع معماری و سازه برخوردار است می تواند تبدیل به یکی از مهمترین و پرطرفدارترین اماکن تاریخ معاصر تهران در حوزه توریستی گردد.

وی اضافه نمود: بطور حتم برای تحقق اهدافی چون جذب توریست به ویژه توریستی هنری در مجموعه تئاتر شهر باید کارهای پیش زمینهای اجرا گردد که محور اصلی آن رفتار حفاظت محورانه و توجه به باید و نبایدهای موزه داری است. به هر حال فعالیت اصلی تئاتر شهر اجرای آثار نمایشی مختلف است که فضای جغرافیایی و زیبای آن می تواند خاطره تماشای هر نمایشی را تبدیل به یک خاطره ماندگار کند. در این شرایط یکسری الزامات برای ارتقای خدمات موزه ای مجموعه وجود دارد که باید برای آن فعالیتهایی را انجام داد. در این راه مدیریت و کارکنان موزه ملی ایران باستان آماده هرگونه همکاری با مجموعه تئاتر شهر هستند.

رئیس موزه ملی ایران باستان در انتها صحبتهای خود توضیح داد: بهره برداری موزه ای از تئاتر شهر نیازمند یک نگاه کارشناسی و مطالعاتی دقیق است. به عبارتی در این چارچوب علمی است که می توان برای گامهای بعدی قدمهایی برداشت. مجموعه تئاتر شهر به اعتقاد من یک تماشاخانه عادی نیست. این ساختمان از جمله اماکنی است که بدون اجرای نمایش هم برای مخاطبان جذاب است و چه بهتر که در این شرایط بتوانیم فضایی را ایجاد کنیم که توریستان هم بتواند از جذابیتهای خارق العاده آن استفاده نمایند. من بر این باورم تحقق چنین شرایطی سخت نیست و اگر بتوانیم فضای موجود را از یک نگاه تماشاخانه ای صرف به سمت یک نگاه تخصصی حفاظت محورانه موزه ای ببریم در آینده ای نزدیک شاهد مراجعه نمایندگان زیادی خواهیم بود که هر روز مشتاق به بازدید از مجموعه تئاتر شهر هستند.

منبع: همگردی

به "توسعه پروژه های مبتنی بر گردشگری هنری تئاتر شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه پروژه های مبتنی بر گردشگری هنری تئاتر شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید