تقاضای فرجام خواهی در پرونده پدر رومینا اشرفی

به گزارش وبلاگ علی بابا، وکیل مدافع مادر رومینا اشرفی با بیان اینکه قوانین ما نه تنها اثر پیشگیرانه ندارد بلکه جرم زا هستند، گفت: ما خلأ های قانونی زیادی در مقررات کیفری داریم که دادگاه نمی تواند این خلأ ها را پر کند.

تقاضای فرجام خواهی در پرونده پدر رومینا اشرفی

به گزارش ایلنا، ابراهیم نیکدل مقدم در مورد آخرین شرایط پرونده رومینا اشرفی، اظهار کرد: پرونده در شعبه دو دادگاه کیفری یک استان گیلان رسیدگی شد و ما تقاضای فرجام خواهی کردیم و فعلاً هنوز شعبات دیوان مشخص نشده است.

وکیل مدافع مادر رومینا اشرفی اضافه نمود: ما خلأ های قانونی زیادی در مقررات کیفری داریم که دادگاه نمی تواند این خلأ ها را پر کند و تا قانون نباشد دادگاه نمی تواند ورود کند.

وی گفت: بحث افساد فی الارض را نیز مطرح کردیم که آن هم به دور از منطوق صریح مقررات است و بعید است که پدر رومینا را مفسد فی الارض بدانند. البته ما موافق اعدام نیستیم و به نظر من باید برای قاتل مجازاتی تکمیلی مشخص می شد تا بتواند آثار مجازات اصلی مانند اقامت اجباری در یک محل دور افتاده یا ممانعت از حضور در محل اقامت قبلی را مشخص کند.

نیکدل مقدم به ناکارآمد بودن قوانین و وابستگی به مباحث فقهی اشاره نمود و گفت: مشکل ما، ریشه ای، فرهنگی و اجتماعی است و قوانین جزای ما برگرفته از مبانی فقهی است که بعضا کارکرد خود را با شرایط امروز از دست داده اند. در کشور ما در بخش قوانین فقط حقوقدانان نیستند که تصمیم می گیرند بلکه افرادی قوانین را تصویب می نمایند که تبحری در مباحث جرم شناختی ندارند.

این وکیل دادگستری اعلام کرد: برای پیشگیری از وقوع جرم های این چنینی می توانیم تجربیاتمان را ارائه و راه چاره هایی پیشگیرانه را مورد آنالیز قرار دهیم. پیامد اجتماعی صرفاً نباید سرکوب گرایانه باشد بلکه باید بازدارنده باشد.

وی اضافه نمود: قوانین ما نه تنها اثر پیشگیرانه ندارد بلکه بعضا جرم زا هستند. در بحث های کیفری باید قوانین به نحوی باشد که مانع از وقوع جرائم گردد.

منبع: فرارو

به "تقاضای فرجام خواهی در پرونده پدر رومینا اشرفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقاضای فرجام خواهی در پرونده پدر رومینا اشرفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید