ایران در حال حرکت به سمت ایمنی جمعی کرونا

به گزارش وبلاگ علی بابا، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره نتایج تحقیقاتی مبنی بر ابتلای 25 میلیون ایرانی به کرونا تا کنون، شرح داد و گفت: چه سیاست کشور بر ایجاد ایمنی جمعی باشد و چه نباشد، ما در حال حرکت به سمت ایمنی جمعی هستیم که به اعتقاد بنده فرایند ایجاد ایمنی نسبی، فرایند مثبتی است.

ایران در حال حرکت به سمت ایمنی جمعی کرونا

به گزارش وبلاگ علی بابا به نقل از ایسنا، دکتر مسعود مردانی، با تاکید بر اینکه 80 تا 85 درصد موارد مبتلا به کووید19 بدون علامت هستند، گفت: برهمین اساس هم این آمار 25 میلیونی جزو آمار روزانه ای که وزارت بهداشت اعلام می نماید، نیست. ارائه آمارهایی مانند ابتلای 25 میلیون ایرانی به کرونا تا به امروز با مطالعات سری اپیدمی بر بیماری به دست می آید که نشانگر وسعت گسترش بیماری است.

وی با بیان اینکه این موضوع را باید به فال نیک گرفت، توضیح داد: اگر این تعداد افراد به بیماری کرونا مبتلا شده باشند، به احتمال زیاد مجددا به بیماری مبتلا نمی شوند؛ زیرا آنتی بادی محافظت نماینده در بدن شان به وجود آمده است و شاید اگر روزی تا 70 درصد جمعیت ایران مبتلا شوند بتوان ماسک، دستکش و... را کنار گذاشت.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: ابتلای مجدد به کرونا برای بار دوم بسیار نادر است و در صورتی که فردی مجددا مبتلا گردد امکان ابتلا به نوع شدید و خفیف در او یکسان است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا آمار مرگ و میر ناشی از کرونا دقیق ذکر می گردد اما آمار اعلام شده در خصوص ابتلای 25 میلیون ایرانی با آمار روزانه وزارت بهداشت مطابقت ندارد؟، گفت: حدود 80 تا 85 درصد مواردی که بی علامت یا کم علامت به ویروس مبتلا می شوند، مرگ و میر ندارند و علت این تفاوت همین موضوع است.

عضو کمیته علمی مقابله با کرونا، گفت: کشورمان در حال حرکت به سمت ایمنی جمعی است؛ بنابراین چه سیاست کشور بر ایجاد ایمنی جمعی باشد و چه نباشد، ما در حال حرکت به سمت ایمنی جمعی هستیم. اعتقاد بنده این است که فرایند ایجاد ایمنی نسبی، فرایند مثبتی است. با توجه به این موضوع برای دسترسی به واکسن باید شرایط بیماری در ایران و دنیا را کنار یکدیگر بسنجیم. در صورتی که یک بار ابتلا به بیماری سبب عدم ابتلای مجدد به کویید19 باشد، نشان می دهد فرد در برابر بیماری ایمن شده است، ولی اگر ایمنی پایدار نباشد حداقل تا زمان دسترسی به واکسن و درمان قطعی به طور موقت از این مخمصه نجات پیدا می کنیم.

مردانی درباره تخمین موارد ابتلای تا 35 میلیون ایرانی به بیماری در ماه های آینده، توضیح داد: در اسفند ماه پیش بینی نموده بودم که حداقل تا یک سال آینده 30 تا 70 درصد افراد به کرونا مبتلا خواهند شد، آن موقع این موضوع باعث ناراحتی مردم شد، اما اکنون می بینیم که آن پیش بینی ها درست بوده است و قدم اول ایمنی جمعی محقق شده است.

به گزارش ایسنا، روز گذشته رییس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با استناد به گزارشی از وزارت بهداشت بیان کرد که تخمین زده می گردد در 150 روز اخیر 25 میلیون ایرانی به ویروس مبتلا شده اند و 30 تا 35 میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا به آن خواهند بود.

به همین دلیل مصطفی قانعی - دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت که بیش از 90 درصد کسانیکه به بیماری کووید-19 مبتلا می شوند، آنقدر خفیف است که حتی به پزشک مراجعه نمی نمایند. بنابراین زمانیکه وزارت بهداشت اعلام می نماید 25 میلیون نفر یا نزدیک به 20 درصد جمعیت کشور، به کرونا مبتلا شده اند، به معنای همان گروه مبتلای خفیف هستند که با ویروس مواجهه داشته اند، اما مسئله ای نداشتند که بخواهند به پزشک مراجعه نمایند و تست مولکولی تشخیصی از آنها گرفته گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "ایران در حال حرکت به سمت ایمنی جمعی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در حال حرکت به سمت ایمنی جمعی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید