استرس لاغری و اختلال غذایی در ورزشکاران

به گزارش وبلاگ علی بابا، یکی از استرس ها در بعضی ورزشکاران نگرانی در خصوص وزن بدن است که می تواند مخصوصا در بازه های زمانی نزدیک مسابقه، شرایط دشواری را رقم بزند.

استرس لاغری و اختلال غذایی در ورزشکاران

به گزارش وبلاگ علی بابا، رویدادها و رقابت های ورزشی عاملی برای استرس هستند، مخصوصا در زمانی که ورزشکار هم در شرایط نزدیک رقابت واقع شده است و هم نگران وزن خود است؛ در این شرایط، احتمال بروز اختلالات غذا خوردن افزایش می یابد.

عوامل خطر برای اختلالات غذاخوردن

احتمال بروز اختلالات غذاخوردن در ورزش هایی که وزن از اهمیت برخوردار است، مانند ژیمناستیک، کشتی یا ورزش های استقامتی بیشتر است. از طرفی، ارزش نهادن بیش از حد برای کاهش وزن به منظور دستیابی به عملکرد بهتر می تواند بر اختلالات غذا خوردن و نگرانی ورزشکاران، تاثیر منفی بگذارد.

در عین حال اعتماد به نفس پایین، سابقه اختلالات غذا خوردن در خانواده، اصرار برای لاغر شدن و سابقه طولانی مدت برای رژیم دریافت، از سایر عواملی هستند که می توانند خطر اختلالات غذا خوردن را افزایش دهند.

همچنین، شروع ورزش از دوران کودکی و اصرار برای تبدیل به ورزشکار نخبه شدن نیز می تواند عاملی برای افزایش خطر بروز اختلالات غذا خوردن در ورزشکاران باشد.

چه ورزشکارانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

در این مطلب که از سوی کیمیا معینی افشاری، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و در اختیار وبلاگ علی بابا قرار گرفته، آمده است: در میان ورزشکاران، زنان ورزشکار در برابر اختلالات غذا خورن، آسیب پذیرتر هستند و به نظر می رسد که سه عامل برای اختلالات غذاخوردن در ورزشکاران موثر باشد که شامل اثرات اجتماعی و تاکید بر لاغری، اضطراب درباره عملکرد ورزشی و نیز ارزیابی منفی درباره دستاوردهای ورزشی است.

عوارض اختلالات غذا خوردن در ورزشکاران

اختلالات غذا خوردن، خطر کمبودهای تغذیه ای را افزایش می دهد و در نتیجه آن مشکلاتی مانند کاهش ذخایر کلسیم و کاهش تراکم استخوان، افزایش خطر شکستگی های استخوان و اختلالات هورمونی را ایجاد می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استرس لاغری و اختلال غذایی در ورزشکاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس لاغری و اختلال غذایی در ورزشکاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید